Pęczotto

8 May

Mało kto myśli o daniach kaszy jako wykwintnych, które można podać gdy przychodzą znajomi na obiad czy kolację. Zaczęłam się zastanawiać dlaczego tak jest i dochodzę do wniosku, że może to wynikać z faktu, że dania z kaszą nie mają ciekawych nazw, które mogą zainteresować, i na myśl o których masz ochotę zjeść to natychmiast!

Dlatego też danie, które Wam prezentuję, otrzymało przeze mnie szczególną nazwę: Pęczotto. Nie jest to zwykła kasza pęczak z dodatkiem grzybków, o nie! To wykwintne danie, które można serwować samo posypując parmezanem, lub jako dodatek do delikatnego mięska. Opcja pierwsza szczerze mówiąc bardziej mi smakuje, ale mięsożercy pewnie wybiorą tę drugą ;).

No to do dzieła!

Składniki dla 2 osób:

1 szklanka kaszy pęczak

pół szklanki białego (pół)wytrawnego wina

ok. 6-7 pieczarek

pół białej cebuli

2 ząbki czosnku

oliwa z oliwek

rosół (ok. 2 litry)

parmezan do posypania

Jak robimy?

Przygotowujemy rosół. Ponieważ będziemy nim zalewać kaszę, możemy zagotować po prostu 2 litry wody i wrzucić pół kostki rosołowej (cała kostka może sprawić, że nasze Pęczotto będzie zbyt słone).

Kaszę wsypujemy na głęboką patelnię, lub do garnka i przysmażamy delikatnie przez minutę na oliwie z oliwek. Po minucie wlewamy pierwszą chochelkę rosołu i odparowujemy. Czynność powtarzamy przez ok. 25 minut, aż kasza zmięknie.

W międzyczasie, jak rosół odparowuje kroimy grzybki, cebulę i czosnek.

Czosnek i cebulę lekko podsmażamy na oliwie, dodajemy grzybki i smażymy przez ok. 10 minut.

Jak kasza już będzie al dente, dodajemy grzybki z cebulą i czosnkiem, mieszamy i wlewamy 1 szklankę białego wytrawnego lub półwytrawnego wina i mieszamy, aż wino odparuje.

Serwujemy posypując świeżo startym parmezanem!

I co? Chce Wam się jeść? :)

P.S.

Właśnie zaczęłam szukać nazwy dla mojego dania po angielsku i okazuje się, że Włosi mają swoje określenie na to danie: Orzotto. Nadal uważam, że Pęczotto wygrywa ;)

Related posts:

Tags: , , , ,

No comments yet

Cieszę się, że trafiłeś na mojego bloga!
Z chęcią poznam Twoją opinię!
Dziękuję za komentarze i pozdrawiam, Asia